czwartek, 29 sierpnia 2013

Sosy sałatkowe Knorr w dużych opakowaniach dla gastronomii

Wprowadziliśmy do asortymentu Raju Smakosza sosy sałatkowe Knorr w dużych opakowaniach, cztery wersje smakowe:
Knorr sos sałatkowy grecki
Knorr sos sałatkowy koperkowy
Knorr sos sałatkowy ogrodowy
Knorr sos sałatkowy włoski

Sos sałatkowy grecki w wiaderku zawiera 700g produktu.
Świetnie nadaje się do przygotowania popularnej sałatki greckiej, jak i innych sałatek gdzie używany jest sos vinaigrette. Stanowi perfekcyjną kompozycję ziół, przypraw i warzyw takich jak: oregano, rozmaryn, kolendr, natka pietruszki, pieprz cayenne, kurkuma, szalotka.
Sos sałatkowy koperkowy w wiaderku 800g
Wyjątkowy aromat i smak koperku doskonale komponuje się z warzywami i mięsami. Z dodatkiem majonezu polecany jest jako gęsty, kremowy dip lub dressing do mięs grillowanych oraz zapiekanych ziemniaków.
Sos sałatkowy ogrodowy w wiaderku zawiera 700g
Ma orzeźwiający cytrynowo-ziołowy smak. Komponuje się z warzywami, makaronami i ryżem w różnych kombinacjach sałatkowych. Jest niezwykle szybki i łatwy w przygotowaniu jako sos sałatkowy lub marynata np. do ryb.
Sos sałatkowy włoski - 700g w wiaderku
Jest to niezwykle szybki i łatwy sposób na przygotowanie sosu typu vinaigrette. To wyjątkowa kompozycja przypraw ziołowych, wzbogacająca smak sałatek przygotowanych ze świeżych warzyw.
Zapraszamy na zakupy.

Mleko dla baristów

Ostatnio pojawiła się nowość na rynku: mleko dla baristów.

Mleko to ma zawartość tłuszczu 3,2% i wzbogacone jest białkami mleka.

Tradycyjne mleko 3,2% ma 3g białka w 100g produktu, mleko dla baristów - 3,8g białka.
Tym właśnie różni się od standardowego mleka. Więcej białka sprawia, że piana jest gęsta, lepiej się trzyma, jest bardziej trwała. Mleko to jest szczególnie polecane do mlecznych napoi kawowych typu latte macchiato i cappuccino.

Jeszcze jedna różnica to cena - około 1 zł wyższa niż mleka standardowego.

Oto efekt ubijania mleka dla baristów:



środa, 21 sierpnia 2013

Masło klarowane

Niedawno pojawił się na półkach nowy produkt: masło klarowane. Od dawna mówi o nim w "Kuchennych Rewolucjach" Magda Gessler, zachęca do smażenia na nim i własnoręcznego przygotowywania.
Masło klarowane, inaczej zwane topionym, masłem GHEE lub nawet "płynnym złotem".
Jest przygotowywane z tradycyjnego masła, a różni się od niego tym, że jest pozbawione białka, wody i innych zanieczyszczeń, które naturalnie występują w tradycyjnym maśle w kostkach.
Masło klarowane zawiera wyłącznie tłuszcz mleczny. Ma piękną bursztynową barwę, przyjemny aromat i delikatny prawdziwie maślany smak.

Cechy, które odróżniają masło klarowane od standardowego:
  • nie pali się w wysokich temperaturach,
  • nie wsiąka w smażone potrawy, przez co jest bardziej wydajne,
  • nadaje mocno maślany smak,
  • znakomicie rumieni smażone na nim potrawy,
  • tworzy ładną glazurę,
  • ma bardzo długą trwałość - można go przechowywać do kilku miesięcy, gdyż jest pozbawione składników, które normalnie powodują jełczenie masła.

Masło klarowane stosuje się do:
  • smażenia: ryb, delikatnych mięs, warzyw, skorupiaków, grzybów, jajecznicy i omletów,
  • podsmażania i podgrzewania pierogów, kopytek, ziemniaków,
  • pieczenia: serników, ciast kruchych, ucieranych i drożdżowych, również do smażenia pączków i chrustu,
  • do polewania warzyw gotowanych na parze,
  • do zup - zamiast kostki rosołowej - dodajemy odrobinę masła klarowanego, bo niektóre witaminy zawarte w świeżych warzywach rozpuszczają się tylko w tłuszczach,
  • jako baza do sosów.

Masło klarowane można kupić gotowe lub przygotować samodzielnie.
Masło klarowane dostępne w marketach jest dużo droższe od tradycyjnego, dlatego, że w procesie produkcji pozbawia się masło białka, wody i zanieczyszczeń. Produkt finalny ma kilkakrotnie mniejszą masę od produktu wyjściowego - stąd jego wysoka cena, która oscyluje w okolicach 30-35 zł/kg.

Domowe przygotowanie masła klarowanego jest proste, chociaż wymaga czasu i cierpliwości.

Masło (tłuszcz mleczny 82% bez domieszek tłuszczu roślinnego!) należy rozpuścić w rondelku z grubym dnem. Następnie gotować na bardzo małym ogniu. Na powierzchni wytwarza się piana - szum - to białko, które należy delikatnie zebrać łyżką lub cedzakiem. Na dnie rondelka pozostaje woda i zanieczyszczenia. Po 20-30 minutach podgrzewania i zebrania piany należy bardzo delikatnie zlać do słoika lub innego pojemnika złocisto-bursztynowy płyn - to nasze masło klarowane. Kiedy ostygnie, twardnieje. Teraz można już smażyć, piec i gotować.

Od około miesiąca testuję masło klarowane Mlekowita i muszę przyznać, że bardzo naszej rodzinie zasmakowało.
Poniżej jedna z wielu prób - schabowy smażony na maśle klarowanym.


Poza mięsem odgrzewałam na maśle klarowanym ziemniaki z poprzedniego dnia, smażyłam jajecznicę, omlety i podsmażałam pieczarki do krokietów, odgrzewałam kopytka, dodawałam do zupy jarzynowej. Na pewno znajdę dla tego produktu jeszcze więcej zastosowań. Kilogramowe opakowanie, które kupiliśmy nie zostanie zmarnowane :-)

Takie masło na zimno jest niesmaczne, nie nadaje się do smarowania pieczywa, ale po podgrzaniu na patelni uwalnia cały swój maślany aromat. 

Polecam gorąco!

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

TEST - fix Kamis - kurczak z papryką i cebulą

Przetestowaliśmy dla Państwa nowość Kamisa - fix - kurczak z papryką i cebulą.
To danie fix typu 2w1, czyli zestaw przypraw wraz z przepisem oraz woreczek do pieczenia. 
Do przygotowania dania potrzeba:

  •  8 pałek (nóżek) z kurczaka
  • 2 papryki
  • 2 cebule
  • 200g boczku 
  • oczywiście fix Kamis
Tak wygląda mieszanka w zbliżeniu po wysypaniu z torebki:


Podaję pełny skład z opakowania:
sól, panier (mąka pszenna, woda, olej i tłuszcz roślinny rzepakowy, cukier, gluten pszenny, drożdże, sól, mąka żytnia, otręby pszenne, dekstroza, mąka słodowa jęczmienna, mąka z bobu), pomidory - 12%, rozmaryn, cząber, cebula, papryka, kolendra, bazylia, majeranek, tymianek - 2%, oregano - 2%, pieprz czarny, olej roślinny słonecznikowy.

Przygotowanie dania:
Boczek kroimy w kostkę, paprykę w paski, cebulę w ósemki.
Do załączonego woreczka wsypujemy wszystkie składniki i potrząsamy, aby się wymieszały
ze sobą i przyprawami.
Woreczek zawiązujemy załączonym spinaczem, całość wkładamy do naczynia żaroodpornego, następnie do nagrzanego piekarnika na około 60 minut.
 Tak wygląda danie o upieczeniu i wysypaniu z woreczka.
Moje osobiste, prywatne wrażenia: fajny pomysł, danie smaczne, proste do wykonania. Lubię przyprawy gruboziarniste, w których wyraźnie widać, co jest w środku, czyli tutaj: płatki papryki i pomidorów, spore kawałki ziół: rozmarynu i tymianku. Nie jest to natomiast nic unikalnego, czego nie dałoby się powtórzyć w domowych warunkach, to znaczy kupić woreczki do pieczenia, mięso, paprykę i cebulę i doprawić po swojemu. W takim wariancie danie za każdym razem będzie smakowało trochę inaczej.
Tak, czy inaczej szczerze polecam, gdyż jest smaczne. Wygodne dla osób, które dopiero zaczynają przygodę w kuchni, a chciałyby ugotować coś dobrego.

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Rosoły Knorr dla gastronomii

Miło nam poinformować o kolejnych nowych produktach w Raju Smakosza. 
Rosoły Knorr przeznaczone są dla restauracji, hoteli, a także małych punktów gastronomicznych.

Zaczęliśmy od wprowadzenia trzech produktów:
Wydajność tego produktu to 233 litry, to znaczy tyle wywaru można przygotować z całego wiaderka proszku rosołowego. Inaczej - aby przygotować 1 litr rosołu należy użyć 15g produktu.
Knorr rosół z kury to produkt o odpowiednim smaku i słoności, ułatwiający stworzenie esencjonalnego rosołu drobiowego, pozwala na znaczne skrócenie czasu przygotowania rosołu gotowanego od podstaw. Ma delikatny kolor, jest klarowny i nie posiada cząstek warzyw, w związku z czym znakomicie nadaje się także do przyrządzania sosów i zup

Wydajność tego produktu to 233 litry, to znaczy tyle wywaru można przygotować z całego wiaderka proszku rosołowego. Inaczej - aby przygotować 1 litr rosołu należy użyć 15g produktu.
Błyskawiczny rosół wołowy Knorr to optymalna w smaku i poziomie soli baza do stworzenia własnego rosołu wołowego, a także różnego rodzaju zup, jako przyprawa znakomicie sprawdzi się przy przyrządzaniu sosów i gulaszu. Rosół jest czysty, klarowny, o złocistym kolorze.

Wydajność to 45 litrów, to znaczy tyle wywaru można przygotować z całego wiaderka. Aby przygotować 1 litr rosołu, należy użyć 22 g produktu.
Rosół Knorr ma formę miękkiej pasty, której właściwości nie zmieniają się nawet długo po otwarciu opakowania. Zapewnia to łatwe dozowanie. Ma naturalny, aromatyczny, wołowy, zbalansowany pod względem słoności smak, co daj możliwość doprawiania zupy/sosu zgodnie z własnym upodobaniem. Może być stosowany jako podstawa do zup i sosów, jako przyprawa do gotowania oraz składnik marynat.  
Rosół w paście nie zawiera konserwantów i sztucznych barwników.
Polecamy!

 

środa, 7 sierpnia 2013

Nowość w ofercie - przyprawy Knorr Delikat

W odpowiedzi na zapotrzebowanie naszych Klientów wprowadzamy do sprzedaży wybrane pozycje marki Knorr dla gastronomii.

Linia Delikat to seria przypraw zapakowana w wygodne przezroczyste słoje PET, w których przyprawy dobrze się przechowuje, a potem dozuje.

Już dostępne następujące pozycje z tej serii:

Knorr Delikat do drobiu - opakowanie zawiera 600g produktu. Skład: sól, papryka (18%) (w tym ostra), przyprawa curry (kolendra, kurkuma, nasiona kopru, kmin, pieprz czarny, kozieradka, pieprz cayenne, kardamon, gorczyca), wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy, cebula (6%), mąka pszenna, czosnek, majeranek, seler, maltodekstryna, tymianek, ekstrakt drożdżwy, olej palmowy, natka pietruszki, liść laurowy, imbir. 
Knorr Delikat do grilla - 500g. Skład: sól, cebula (14%), czosnek, papryka czerwona (7,5%) (w tym papryka ostra), wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy, majeranek, tymianek, estragon, cząber, pieprz czarny, cukier, pieprz cayenne, tłuszcz palmowy,  kwas: kwas cytrynowy. 
Knorr Delikat do mięs - 600g. Skład: sól, wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy; mąka pszenna, papryka (w tym ostra), czosnek, natka pietruszki, skrobia, rozmaryn, pieprz czarny, oregano, cebula, aromaty, ekstrakty drożdżowe, tłuszcz palmowy,  barwnik: karmel amoniakalny; glukoza, tymianek, gałka muszkatołowa, majeranek.
Knorr Delikat do ryb - 600g w składzie: sól, cebula, pieprz biały, natka pietruszki, koperek, wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy;  mąka pszenna, kwas: kwas cytrynowy; tłuszcz palmowy, czosnek, tymianek, maltodekstryna, imbir. 
 Polecamy!

wtorek, 6 sierpnia 2013

Przyprawy do kurczaka wiodących producentów - porównanie

Przybliżymy dzisiaj 3 przyprawy do pieczonego kurczaka wiodących producentów:
Kamisa:
Prymat:

Kotanyi:

Podaję skład poszczególnych mieszanek (z opakowania):

Przyprawa do kurczaka Kamis - składniki - sól, papryka słodka i ostra, wzmacniacz smaku - glutaminian monosodowy, czosnek, kurkuma, kolendra, kozieradka, imbir, kmin rzymski, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa.

Przyprawa do kurczaka Prymat - składniki - sól, papryka słodka, substancja wzmacniająca smak i zapach (glutaminian monosodowy), czosnek, cukier, majeranek, kolendra, kurkuma, imbir, chili, kmin rzymski, gorczyca biała, kminek, goździki

Przyprawa do pieczonego kurczaka Kotanyi - składniki - sól jodowana, wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy, papryka, czosnek, pieprz, majeranek, rozmaryn.

Producenci proponują swoje przyprawy w następujących opakowaniach:
Kamis - plastikowy słój PET 1,2kg i platikowe wiaderko 5kg,
Prymat - PET 1,1kg, worek 1kg, wiaderko 3,8kg,
Kotanyi - worek 1kg, worek 5kg, worek 25kg.

Takie pozycje widnieją w oficjalnych cennikach, jednak z dostępnością w magazynach producenta i u dystrybutorów bywa różnie, dlatego w sklepie internetowym RajSmakosza dostępne są tylko wybrane warianty, jak: Kamis PET i wiaderko, Prymat PET i Kotanyi worki 1kg lub 25kg.

Jak widać w składzie przypraw do kurczaka dominuje sól (stanowi nawet do 70%! całej mieszanki). Każda przyprawa w wersji dla gastronomii, czyli w opakowaniu większym niż torebka detaliczna zawiera wzmacniacz smaku - glutaminian monosodowy.

Pozostałe składniki i ich proporcje to już tajemnica producenta, która decyduje o smaku przyprawy i pieczonego kurczaka z nią przygotowanego. 
Każdy ma nieco inny smak i w związku z tym swoją ulubioną przyprawę do kurczaka.

Nie będziemy nikomu sugerować wyboru konkretnej mieszanki. Proponuję porównać skład podany na opakowaniu i zdecydować, który kierunek jest najbliższy naszym kubkom smakowym.

Mięso kurczaka jest jednym z najczęściej stosowanych w naszej kuchni, więc opakowanie gastronomiczne bez obaw zużyjemy w domowych warunkach. Szczególnie, że przyprawy mają długi termin przydatności do spożycia.




poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Glutaminian sodu w artykułach spożywczych

Powszechnie zwany glutaminianem sodu jest jedną z ważniejszych substancji w chemii spożywczej. Szeroko stosowany składnik przypraw, zup instant, sosów, wędlin, wysoko przetworzonych produktów, fast-foodów - jako wzmacniacz smaku i zapachu.
Z chemicznego punku widzenia jest to (2S)-2-amino-5-hydroksy-5-okso-pentanonian sodu o wzorzec chemicznym:

Inne nazwy to MSG lub E621. Występuje w postaci białego lub prawie białego, krystalicznego proszku.
Inne nazwy stosowane przez producentów żywności na opakowaniach: kwas glutaminowy, glutaminian, autolizowane proteiny drożdżowe, ekstrakt z drożdży, autolizowane drożdże, kazeinian sodu, teksturowane proteiny, jednopotasowy glutaminian, „naturalne smaki”, hydrolizowana kukurydza, pokarm drożdżowy, inne ultrapasteryzowane i enzymatycznie modyfikowane składniki.

Z historii: od kilkuset lat kuchnia dalekowschodnia szeroko wykorzystywała wodorost listownicę japońską jako składnik potraw.
W 1908 roku prof. Kikunae Ikeda - japoński uczony - wyizolował z listownicy związek chemiczny nadający jej niepowtarzalny smak - kwas glutaminowy. Wkrótce rozpoczął on produkcję przyprawy będącej oczyszczonym glutaminianem sodu. W dalekowschodniej tradycji kulinarnej glutaminian sodu jest stosowany jako samodzielna przyprawa.

Kwas glutaminowy, czyli substancja występująca naturalnie w organizmie człowieka i wielu naturalnych produktach.

Kwas glutaminowy należy do grupy aminokwasów endogennych, czyli takich, które organizm sam potrafi syntetyzować. Spełnia on bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka:
  • Jako aminokwas bierze udział w syntezie białka,
  • Jest jednym z głównych neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowy - czyli jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu,
  • Bierze udział w metabolizmie azotu,
  • Pomaga usuwać wolne rodniki,
  • Kwas glutaminowy dostarczany z pożywieniem stanowi główne źródło energii dla komórek jelit.
Kwas glutaminowy występuje naturalnie w wielu produktach. Stanowczo najwięcej zawiera go parmezan - włoski ser o wyrazistym smaku, ma go aż 1680mg/100g produktu! Zaraz za parmezanem - wodorosty brunatnice, z których po raz pierwszy został otrzymany - 1608mg/100g.

Inne produkty naturalnie bogate w kwas glutaminowy to: ser emmentaler- 308mg/100g, pomidor - 246, ser cheddar - 182, kukurydza i zielony groszek po - 106, cebula - 51, kapusta - 50, szpinak -48, kurczak - 22, wołowina - 10 i wieprzowina - 9.

Szkodliwy, czy nie?
Glutaminian sodu nie jest klasyfikowany jako substancja szkodliwa i jest zalegalizowany w Unii Europejskiej pod nazwą kodową E621.

Nie można jednak stanowczo powiedzieć, że nie jest szkodliwy, bo wszystko zależy od spożywanej ilości. Głównym problemem jest to, że ten dodatek do żywności jest bardzo popularny i powszechnie stosowany, w związku z tym konsumenci przyjmują go często nieświadomie z wielu źródeł. 
Z drugiej strony potrzeba niewielką ilość tej substancji, aby osiągnąć efekt wzmocnienia smaku  i zapachu. Są to ilości rzędu 0,2 do 0,8% masy produktu, czyli stosunkowo niewiele. Gdybyśmy chcieli zastąpić glutaminian sodu solą kuchenną, należałoby jej użyć kilkanaście razy więcej, aby osiągnąć podobny efekt.
Wbrew pozorom sól, czyli chlorek sodu i glutaminian sodu mają sporo wspólnego, mianowicie - sód. Zostało udowodnione, że spożycie nadmiaru tego pierwiastka zwiększa ciśnienie krwi. Ten zarzut "szkodliwości" może być zatem prawdziwy, jednak pod warunkiem, że będzie on spożywany w nadmiernej ilości. Jeśli konsument je dużo produktów typu zupki błyskawiczne, fast-foody, chipsy, wysokowydajne wędliny, produkty wysoko przetworzone, to jest spora szansa, że przesadzi z dawką sodu i pojawią się problemy z nadciśnieniem. Podobnie będzie jeśli przesadza się z dzienną dawką soli. Glutaminian sodu i sól spożywcza są często stosowane zastępczo, tzn. jeśli na opakowaniu widnieje napis "BEZ GLUTAMINIANU SODU" prawie pewne jest, że produkt zawiera zwiększoną dawkę soli. Zatem jak we wszystkim trzeba znaleźć swój złoty środek, czyli jakąś równowagę między solą i glutaminianem sodu, aby gotowanie było zdrowe, a potrawy smakowite.

Glutaminian sodu często podaje się za przyczynę tzw. "syndromu chińskiej restauracji".
Ta substancja jest bardzo powszechnie stosowana w kuchni dalekowschodniej, a chorobę wiąże się właśnie z nadmiernym spożyciem glutaminian sodu lub nadwrażliwością na niego. Objawy to zawroty głowy, palpitacje serca, nadmierna potliwość i uczucie niepokoju, notowane po spożyciu posiłku w azjatyckich restauracjach.
Badania jednak nie potwierdziły teorii, że to glutaminian sodu jest przyczyną tych dolegliwości. Naukowcy skłaniają się raczej w stronę reakcji alergicznej na inne składniki powszechnie stosowane w tej kuchni, jak  np. grzyby, orzechy i zioła. 

Glutaminian sodu jest stosowany bardzo powszechnie, dlatego trzeba na niego uważać. Starajmy się używać w naszej kuchni jak najwięcej świeżych produktów, posiłki w miarę możliwości przygotowywać w domu, unikać wysoko przetworzonej żywności, fast foodów, dań błyskawicznych i instant. 
Starajmy się gotować w domu, bo wtedy kontrolujemy to, co jemy. Nie przesadzimy z glutaminianem sodu i nie będziemy musieli się obawiać skutków ubocznych jego działania.

Wiele się słyszy i czyta o szkodliwości tej substancji, dlatego wielu producentów przypraw zrezygnowało z jego dodatku, np Kotanyi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...